Menu
Kur është afati i fundit për RINOVIM PA “ensima”? & Pse nuk do ketë më radhë në “Petru Rali” & Pire?

Kur është afati i fundit për RINOVI…

Ekskluzive Përgjigjet pë...

Konferenca vjetore e E.M.N. në Athinë:  Emigracioni i paligjshëm dhe KTHIMI,  sfida dhe praktikat!

Konferenca vjetore e E.M.N. në Athi…

Identifikimi i saktë i or...

Greqi-Shqipëri, moratorium për Toponimet. Zgjidhja deri në 1 janar 2015

Greqi-Shqipëri, moratorium për Topo…

(Lajmi i plote) Greqia d...

Selanik/ Takohen ministrat e Jashtëm të BE dhe të Ballkanit Perëndimor

Selanik/ Takohen ministrat e Jashtë…

Ministrat e jashtëm të 28...

Mësimdhënia e gjuhës amtare në emigracion

Mësimdhënia e gjuhës amtare në emig…

Seminari i 7-të për Gjuhë...

“Fluturimi” i 11-të i Pegasit mitologjik të arteve

“Fluturimi” i 11-të i Pegasit mitol…

Redaksia e Revistës Letra...

Partia Socialiste dega Selanik/ Festa e 1 Majit

Partia Socialiste dega Selanik/ Fes…

Partia Socialiste Dega ...

Kodi i Emigracionit - Zbatimi, nga 1 qershor 2014

Kodi i Emigracionit - Zbatimi, nga …

*Kategoritë e Lejeve të Q...

E plotë qarkorja e parë e Kodit të ri

E plotë qarkorja e parë e Kodit të …

Lexoni gjithë lehtësimet ...

Vdes krijuesi i madh Koçi Petriti

Vdes krijuesi i madh Koçi Petriti

Lexoni intervistën e fund...

Prev Next

Kur prindërit janë pranë shkollës

Këshilli i Prindërve të qendrës “Porta”

Pranë klasave ku zhvillohet mësimi i gjuhës shqipe, çdo të shtunë, në një nga ambjentet e qendrës “Porta” mblidhet edhe Komiteti i Prindërve i cili ndodhet atje për të ndihmuar këtë proces në bashkëpunim me mësueset e shkollës. Në bisedë me drejtuesit e këtij Komiteti dhe konkretisht me kryetaren e tij, znj. Esmeralda Arifi, mësojmë për organizimin e aktiviteteve të përbashkëta me mësueset dhe nxënësit me rastin e festave tona kombëtare.

Read more...

ANASTAS NIKA/ Nuk ka më bukur se titulli “Aktor i Sarandës”

Një njeri mjaft karizmatik dhe një artist i veçant është Anastas Nika. I përkushtuar i përjetshëm pas teatrit,  shërben me pasion artin e aktorit dhe regjizorit dhe është një nder për të,  që edhe pse kishte mundësinë të ishte protagonist në teatret më të mëdha të kryeqytetit,  por edhe jashtë shtetit,  ai ka zgjedhur të qëndroj në qytetin e origjinës së vet,  në Sarandë,  ku vazhdimisht krijon suksese të mëdha vetjake,  duke interprentuar role të rëndësishme të repertorit ndërkombëtar. Atje,  në qytetin e bukur të Sarandës u takuam dhe folëm për shumë gjëra të ndryshme dhe një pjesë të bisedës sonë po e sjellim në këto faqe

Read more...

“Porta” shqiptare në Athinë

 “Porta” është një qendër ku secili shqiptar gjen vetveten. Në këtë qendër bëhet mësimi i gjuhës shqipe, ka pasur selinë Federata e Shoqatave Shqiptare në Greqi (F.SH.SH.G.) për katër vite qe drejtohej nga znj. Flutura Tafilaku, ka selinë "Shoqata " Studenti", këtu bëjnë prova grupet polifonike, bëhen promovime të librave dhe autorëve emigrantë, festohen festat kombëtare, kemi pritur Artisten e Popullit Margarita Xhepa, artisten Titika Sariguli, bëhen ekspozita pikture nga piktorë si Sazan Mane, Librand Dhrami, Bilbil Mazreku, Maria Konica, janë pritur përfaqësues të Forumit të Emigrantëve në Greqi, përfaqësuesë europiane për të drejtat e emigranteve, ministri Raguzi, përfaqësuesë të Bashkisë së Athinës, ambasadorët V. Minarolli e D. Dervishi dhe përfaqësuesë të tjerë të ambasadës, deputeti Vangjel Tavo.

Read more...

Njoftim nga Këshilli Drejtues i Lidhjes së Mësuesve në Greqi

Ditën e dielë më 16 nëntor u mbajt mbledhja e 8-të e Këshillit Drejtues të Lidhjes së Mësuesve Shqiptarë në Greqi. Mbledhja u drejtua nga kryetari i Lidhjes z. Artemis Duri. Ishin të pranishëm edhe z. Jovan Mëhilli ( kryetar nderi i L.M.SH.G), Mimoza Hida (sekretare ), Artur Shkira (z/shtypi për Lidhjen), Flutura Tafilaku, Marinela Duri, Ermira Morina dhe Albana Shpataraku.

Read more...

Pasioni dhe talenti në sfidë me “krizën” bashkëkohore

Lidhja e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Liter Art” organizoi një takim me aktorët e grupit “Art Line” dhe aktore-regjisoren e shfaqjes Katerina Haska. Ky takim u mbajt për problemet e teatrit sot dhe për shfaqjen “Fos Fanari” të realizuar nga ky grup teatror me skenar dhe regji nga Katerina Haska, duke qënë edhe interpretuese,  me Nektaria Xouvarda (asistente/regjisore) dhe aktore, muzika Stamati Xristou, koreografia Maria Panoutsopoulou, në piano Filia Mbilia dhe skenografia Librand Dhrami.

Read more...

Buxheti, parashikohet suficit primar

Me dorëzimin në parlament ditën e enjte, 20 nentor, të buxhetit të ri (ku sipas një zyrtari të lartë të ministrisë së financave, parashikohet suficit primar 700 milionë euro për sivjet, kundrejt 344 në draftin e mëparshëm), dhe largimit të trojkës nga Athina, përfundon një tjetër cikël negociatash, por pa patur marrëveshje të plotë, kryesisht në çështjen e vakuumit fiskal për vitin 2014.

Read more...
Subscribe to this RSS feed