Menu
“Shqipëria në rrezik nga kthimi i emigrantëve" z.Ministër?

“Shqipëria në rrezik nga kthimi i e…

Nga IRA LONDO Në përgjit...

Aktivitet për projektligjin mbi nënshtetësinë e brezit të dytë, nga “Arogji”

Aktivitet për projektligjin mbi nën…

"Solidariteti ka Ngjyrë d...

Ανοιχτή συζήτηση με θέμα την Ιθαγένεια και το Μεταναστευτικό, από την «Αρωγή»

Ανοιχτή συζήτηση με θέμα την Ιθαγέν…

«Η Αλληλεγγύη έχει Χρώμα ...

Projekligji i plotë: Nënshtetësi për fëmijët, lehtësim për Lejen Afatgjatë, punësim për të PALIGJSHMIT

Projekligji i plotë: Nënshtetësi pë…

Lexoni dhe propozoni në p...

IOM vijon programin e Rikthimit Vullentar dhe Riintegrimit në atdhe

IOM vijon programin e Rikthimit Vul…

Nëse dëshironi të kthehen...

Arvanitasit, gjuha dhe shkolla shqipe në Greqi

Arvanitasit, gjuha dhe shkolla shqi…

NGA KRISTO ZHARKALLIU E...

Nënshtetësia e fëmijëve, në konsultim publik

Nënshtetësia e fëmijëve, në konsult…

ligjshmërinë e një nga pr...

Cipras-Avramopulos, pikëpamje të njëjta për emigracionin

Cipras-Avramopulos, pikëpamje të nj…

Përputhje mendimesh për n...

Parashikimi: 25 milionë turistë këtë vit

Parashikimi: 25 milionë turistë kët…

Lidhja e operatorëve turi...

Ndryshime në “Kodin Zgjedhor” për barazinë gjinore

Ndryshime në “Kodin Zgjedhor” për b…

Kuvendi i Shqipërisë mira...

Prev Next

“Shqipëria në rrezik nga kthimi i emigrantëve" z.Ministër?

Nga IRA LONDO

Në përgjithësi artikujt duhet të kenë aq fjalë sa është caktuar dhe formati, që detyrimisht të bën të shtosh ato që unë i quaj “salcat mediatike” dhe që nga natyra, i preferoj e i shtoj, me apo pa vend.

Në rastin konkret, nuk ka vend për “salca” e as dëshirë nuk kam. Lexova të paktën 10 herë para se të reagoj, apo më saktë të bëj këto pyetje për ju emigrantët shqiptarë në Greqi, për qeverinë shqiptare, për të gjithë ne, sidomos për sa lindëm në Shqipëri, por nesër votojmë në Greqi. Dhe unë votoj, me barrën e rëndë të këtij vendimi që nuk ka lidhje me sa shkruhen në fletëvotim (e dini besoj që ato masa kanë skaduar tashmë), por që nënshkruan zyrtarisht të nesërmen tonë në Greqi, në Europë, në arenën ndërkombëtare, domethënë ekzistencën tonë.

Me peshën e rëndë të referendumit që të kufizon dhe oksigjenin, lexova dhe artikullin e “Financial Times”, sepse të jem e sinqertë kërkoj informacion të paanshëm vetëm në median e huaj, ku përsëri këto ditë e gjej me pikatore.

Për t’u ndeshur me komentin e ministrit të Jashtëm të Shqipërisë, z.Ditmir Bushati, në lidhje me pasojat e krizës greke për Shqipërinë. Menjëherë, si një qytetar i përgjegjshëm (që kam vërtetuar se jam), vazhdon kërkimin për të parë sa më tej janë bërë, thënë, ndërmarrë nga shteti shqiptar për t’u ardhur në ndihmë emigrantëve?

Unë nuk gjeta dicka tjetër konkrete. Më saktë, sa gjeta i shkruaj në vijim, ashtu sic dhe i publikova në median sociale. E që të jem e qartë, nuk bëj politikë, nuk jam opozitë, nuk kam votuar kurrë në Shqipëri, nuk jam privilegjuar nga asnjë parti, nuk jam anëtare e asnjë partie, nuk punoj në Shqipëri, si t’a them, nuk kam asnjë arsye të mbështes apo kritikoj askënd.

Nga ana tjetër, nuk kam lejuar e nuk do lejoj kurrë të mohohet e drejta e shtetasit shqiptar në Greqi, si nga grekët ashtu dhe nga shqiptarët, që sipas origjinës time, të dy janë bashkëkombësat e mi. Kjo vlen për mua si individ, me apo pa fuqinë e gazetës (“Plus Gazeta e Athinës”, botimi i shtypur, nuk qarkullon nga 1 qershor 2014). Këto ditë kritike një deklaratë e tillë, e pashoqëruar nga asnjë tjetër, më duket se i mohon!

E të jeni të bindur se uroj unë e para të jem e gabuar!

*

Ja publikimi dhe pyetjet që drejtova sot në faqet e pga.al dhe atë personale timen,në facebook:

Ministri i Jashtem i Shqiperise, Ditmir Bushati, deklaron ne Financial Times "Shqiperia, ne rrezik nga kthimi i emigranteve". Nderkaq, ne faqen e ministrise se Jashtme nuk ka asnje mesazh per emigrantet shqiptare ne Greqi qe jane mbeshtetja kryesore e ekonomise shqiptare kaq vite.
Duke kërkuar më tej, në faqen e Ambasades se Shqiperise ne Greqi, ekziston vetem nje lajmerim per pagesen per sherbimet konsullore, drejtperdrejte me euro, jo nepermjet bankes, derisa keto te fundit te hapen perseri.
Asnje informacion, asnje mesazh, asnje drejtim per ndihme, asnje koment per ditet tragjike qe po kalojne shqiptaret ne Greqi. Thua te mos jene ne dijeni?
*
Teper i qarte dhe i sakte ne termat ekonomike qendrimi i ministrit te Jashtem te Shqiperise, jam shume dakort per paraqitjen e rolit te emigranteve ketu ne zhvillimin e Shqiperise, gjate dekadave te fundit. Por! Por!

-Nuk do te duhet te konsiderohej fat per Shqiperine rikthimi i trurit rinor, i krahut te punes, i njerezve me eksperience te tille, i te rinjve brilante?

-Nuk ishte ky mesazhi i Rilindjes qe emigrantet mbeshteten aq fuqishem me voten e tyre? -Atehere, cila eshte puna e qeverise, ku bazohet misioni per integrimin europian te vendit, nese jo duke ofruar mundesi investimi-punesimi-studimi shtetasve shqiptare?

-Nuk do te duhet ne keto dy vite qeverisje te ishin kryer hapat bazë, te ekzistonte nje platforme e tille tashme?

As kriza greke nuk eshte surprize e castit te fundit e as rikthimi i emigranteve nuk duhet te perbeje surprize per shtetin shqiptar (mbi 180.000 jane kthyer para qeverisjes SYRIZA), duhet te jete nje opsion i mundshem cdo sekonde (ashtu si cdo sekonde dergohen/shin remitancat kur ne ketu kishim akoma banka, ashtu sic erdhen turma te tera per te votuar, sa here thirren etj. etj.). Padyshim qe ky shqetesim, i rritjes se papunesise, eshte real. Natyrisht qe nuk vihet ne dyshim qendrimi mbrojtes apo pergjegjes i shtetit ame ndaj shtetasve shqiptare.

-Por, ku eshte mesazhi i qeverise shqiptare ndaj popullit qe sot po perjeton kete situate tragjike?

-Kur do marrim nje informacion, akoma dhe per ato masa qe do merren per ri-integrimin e emigranteve? Te viktimes me te pafajshme dhe me te vuajtur te krizes greke? Te forces qe ndertoi Greqine, ndertoi Shqiperine, per t'u rikthyer gjithnje ne te njejten pikefillimi, ate te mohimit te plote.

Ne jemi ne pritje, deri tani nuk ka asgje tjeter per JU pervec ketij titulli, qe botoi gazeta "Shekulli" e gjithe media shqiptare elektronike.

-Ja paragrafi i plote ne anglisht: "The danger now is that large numbers of migrants, if they lose their jobs and savings in Greece, will return to Albania. This would push up unemployment — currently standing at 14 per cent of the workforce — in the short term, strain the stretched social security system and pose the challenge of how to integrate migrants’s children educated in Greek into Albanian schools and society"

Lexo më shumë ...

Nënshtetësia e fëmijëve, në konsultim publik

ligjshmërinë e një nga prindërit, të paktën 5-vjet para lindjes së fëmijës, janë kushtet bazë për shtetësinë greke, sipas projektligjit të fundit. Projektligji i shumëpritur i nënshtetësisë greke për brezin e dytë të emigrantëve do të jetë së shpejti në dispozicion të shoqatave dhe individëve për konsultim publik, sugjerime, propozime e komente.

Lexo më shumë ...
Regjistrohu për këtë RSS